תאורה לבית – כללים ראשוניים ובסיסיים בנושא בחירת תאורה לבית

“בבית שאין בו כללים, הגורל משתולל,המזל מתעכב והמקרה מבקר.
אבל בבית שיש בו כללים,הגורל עושה מה שאומרים לו,
את המזל לא צריכים והמקרה נשאר בחוץ, דופק וצועק ולא יכול להיכנס…”
מאיר שלו

תאורה לבית: כללים ראשוניים ובסיסיים בנושא בחירת תאורה לבית

לפניכם כמה עצות וכללים אשר יסייעו לכם בחשיבה עקרונית לפני בחירת תאורה לבית הנכונה לכם ולביתכם ולקבוע את רמת ההארה הנדרשת באזורים השונים בבית.
בחירת תאורה לבית הוא אחד מהשלבים האחרונים בעיצוב הבית, הנגיעה האחרונה היוצרת לנו את השלמות המתבקשת למלא את חווית המגורים באופי ועניין. על כן יש לתת תשומת לב מרובה לנושא תאורה לבית ותכנון נכון בבחירת תאורה לאזורים השונים בבית, הן מהפן העיצובי, והן מהפן הטכני וזאת על מנת שתיווצר לנו הפונקציונאליות המרבית לצרכים שלנו- יופי, אווירה  ושימושיות.
בבואנו לבחור ולקבוע את התאורה לבית אנו לוקחים בחשבון את השיקולים האסתטיים, את הצרכים השימושיים ואת המרכיבים הטכניים בתנאי המקום שבו נקבע את גופי תאורה לביתנו.

תאורה מעל שולחן פינת אוכל.

 “קודם אנו מעצבים את ביתנו; ובהמשך, הבית שלנו מעצב אותנו”

 וינסטון צ’רצ’יל

תאורה לכניסה לבית

לתאורה לכניסה לבית יש תפקיד חשוב ביצירת הרושם הראשוני לבאי הבית.
במעמד של המעבר הרך שבין העולם שבחוץ לבין הכניסה לבית, אנו שואפים ליצור אווירה חמה ומקבלת.  הכניסה צריכה להיות מוארת בחום ומזמינה לסקרנות ועניין.

במידה והתאורה במקום היא תיקרתית- יש להתחשב בכמה גורמים:

    • אם התקרה נמוכה- יש להתקין תאורה צמודת תקרה עם תאורה של אור חם.
    • בתקרה גבוהה יש להתקין תאורה תלויה עם דפנות זכוכית חלבית או שקופה.
    • במידה ויש נקודת חשמל לתאורה על הקיר, יש להתקין תאורה צמודת קיר שזורקת אור למעלה ולמטה שתוכל גם להבליט אלמנטים מעוצבים כמו קיר מחופה באבנים או מיצבים אומנותיים על הקיר או הרצפה.
    • גופי תאורה שקועים בתקרה בכמות מספקת וזאת במידה ויש תקרת גבס,


 ביתך הוא גופך רחב הידיים”
ג’ובראן ח’ליל ג’ובראן

תאורה לבית, תאורה לפינת אוכל
בחלוקת תאורה לבית לאזורים, זהו החלל  העיקרי שדורש תאורה מרכזית חזקה ולא רק במשמעות תפוצת האור שלו, אלא, מעצם נוכחותו. זהו גוף תאורה אשר יתחום את אזור פינת האוכל ויפריד אותו מיתר חלקי החלל של הסלון והמטבח . תאורה לפינת אוכל צריכה להיות גוף  תאורה שהוא אלמנט דרמטי שימקד את המבט אליו. זהו תכשיט התאורה של הבית.
תאורה לבית ממשפחת תאורה תלויית תקרהשנדלייר קנים, או תאורה תלויית תקרה עם מספר קנים המשתלשלים עד כ- מטר משולחן האוכל. לפי גודלו של שולחן האוכל וצורתו אנו ניקבע את גודל גוף התאורה .

במידה ופינת האוכל היא חלק מחלל פתוח ומשותף לחדר המגורים (סלון), התאורה שתיבחר לפינת האוכל היא שתוביל את הקו של כל המנורות באותו החלל.  זהו עיקרון הסימטריות, זאת אומרת, כל שאר התאורה באותו חלל תהיינה מאותה משפחה של המנורה המרכזית. דהיינו, אותה טכנולוגיה ומאותו חומר וזה מה שישרה לנו את תחושת הרמוניה.

תאורה תקרתית אפ – לייט

בית בלי לפחות כסא אחד חם ונוח הוא חסר נשמה”
 מיי סטרן

  תאורה לבית, תאורה לסלון, חשיבות התאורה בחלל חדר המגורים (סלון) בתאורה לבית

חלל המגורים (סלון) הוא אחד המרכזים הפעילים והעיקריים בבית. הוא חדר המגורים לבני המשפחה והוא חדר האורחים.
חדר המשפחה זהו הסלון המרכזי המפגיש בתוכו את כל המשפחה ואת כל המפגשים עם האורחים הבאים לתוכו,
נקודת מאור דקורטיבית במרכז החדר יכולה להוות פתרון אסתטי ושימושי, אך זו ממקדת את המרחב לנקודה אחת ולא מאפשרת ליהנות מכלל אזורי החדר. לכן, מומלץ למקם את המנורה כשהיא צמודה לתקרה ומפזרת את האור לכל החלל והמעניקה תחושה של מרחב, כמו  תאורה  שהיא תאורת אפ לייט שזורקת את האור לתקרה ומחזירה אותו לחלל ומפזרת את האור לכל החדר. במידה ויש מספר נקודות מאור בתקרה, אנו נבחר גופי תאורה בהתאם לגודל החדר.  יש להתחשב אם יש בנוסף נקודות מאור בקיר שבהן אנו נשתמש כתאורת אוירה, מיקוד על קיר דקורטיבי או דגש אור על יצירת אומנות. במידה והמנורות בקיר הן המנורות העיקריות בחלל חדר המגורים, אנו נבחר בתאורת צמודת קיר ונתקין בהן אור פונקציונאלי, תאורת הלוגן הזורקת את האור לקיר (ריפלקטור) בעוצמה חזקה ומפזרת אותו בחלל למעלה ולמטה UP-DONE.
תאורות נקודתיות כמו תאורת  רצפה, עמוד תאורה דקורטיבי, מנורות עומדות או מנורות שולחניות יכולות להוסיף עוד מימד הן כרהיט משלים והן במשחק האור בחדר ליצירת אוירה רצויה.

“הבית אינו המקום בו אתה חי, אלא המקום בו מבינים אותך”
 קריסטיאן מורגנסטרן

 תאורה לבית, תאורה למטבח
המטבח הוא חדר העבודה של הבית. לכן התאורה צריכה להיות בו חזקה ובהירה. התאורה צריכה להיות פונקציונאלית ולהאיר היטב את  המשטחים וכן חשובה ליצירת חלל רחב וגדול ללא הצללות.
תאורה למטבח צמודת תקרה עם נורות חסכוניות בגוון חם יכולות להיות פתרון מושלם. תאורה תקרתית שהיא צמודת תקרה ואפ לייט, דהיינו, תאורה הפוכה של הלוגן היוצרת ריפלקטור , זורקת את האור לתקרה ומפזרת אותו.  יוצרת מקור אור רחב מאוד ללא הצללות ובהחלט  יכולה להוות פתרון מצוין לתאורה שימושית ונכונה לאזור המטבח במקום הפלורסנט המקובל ברוב הבתים.

תאורה למטבח

תאורה למטבח

אל תכניס לביתך דבר שאינך יודע עליו שהוא שימושי, או מאמין שהוא יפה”
ויליאם מוריס

תאורה לבית, תאורה לאמבטיה, תאורה לשירותים

תאורה מוגנת מים לפי התקנים!
מומלץ להאיר במנורה צמודת תקרה עם זכוכית חלבית שתיצור פיזור אור אחיד בכל חלקי האמבטיה. מומלץ בתאורה מעל מראה להאיר באמצעות נורת הלוגן או על בסיס נורת ליבון המאפשרת הפרדת צבעים טובה יותר לפנים בעת איפור.
במידה ומנמיכים תקרה בחדר האמבטיה. מומלץ להשתמש בגופים שקועים כמו הלוגן המדגיש את צבע אריחי הקרמיקה ושקוע תקרה או קיר על בסיס LED לתאורת התמצאות בלילה

תאורה לחדר ילדים

תאורה לבית- תאורה לחדר שינה

בתכנון התאורה לבית בכלל ובתכנון התאורה לחדרי השינה בפרט, יש לתכנן את התאורה בחדר שתהיה משולבת גם בתאורת אווירה וגם תאורה פונקציונלית. רצוי ונכון להתקין דימר-עמעם- על מנת ליצור את כל הסקלות המבוקשות על מנת לתת לנו גם את אור שיתן לנו את האוירה הרצויה וגם את האור הפונקציונלי.
שתי נקודות תאורה בקיר מצידי המיטה יכולות לשמש כמנורות קריאה ותאורת אוירה.
באם לא קיימות נקודות אור בקיר, קיימת תמיד האפשרות להניח משני צידי המיטה מנורה שולחנית.
במידה ונקודת האור קיימת בתקרה, אנו נתקין מנורה עם תאורה הפוכה( לא אור ישיר),  תיקרתית- אפ לייט וזאת בכדי למנוע סנוור כשמביטים למעלה ולשלב תאורות נקודתיות כמו תאורת קריאה משני צידי המיטה ותאורת טואלט.

תאורה לקיר

“לא משנה כמה משמימים ואפורים הבתים שלנו, אנשים בשר-ודם תמיד יעדיפו לגור שם מאשר בכל מדינה אחרת, יפה ככל שתהיה. אין מקום כמו הבית”
– פרנק לימן באום
הקוסם מארץ עוץ