פסל עץ השקדייה של ישראל פרימו בנס ציונה

פסל עץ השקדייה, להנצחת מורשתם של 10 משפחות מייסדי ‘המניין הראשון’ ב’וואדי אל חנין’ מוצב בכיכר הסמוכה למכון הביולוגי בנס ציונה

הפסל, אשר תוכנן ועוצב על ידי האמן ישראל פרימו מגלריה נתיש, נתרם לתושבי העיר על ידי המשפחות , מצאצאי הביל”ויים שלמה יפה וגולדה מילוסלבסקי, אשר היו מראשוני המתיישבים בוואדי אל חנין

ב-14 באפריל 2010, הוצב בכיכר המכון הביולוגי בנס ציונה, פסל עץ השקדייה, להנצחת מורשתם של עשרת משפחות מייסדי העיר, המניין הראשון למתיישבי וואדי אל חנין (עמק השושנים-שמה הראשון של נס ציונה).

הפסל, שתוכנן ועוצב על ידי ישראל פרימו, האמן, המעצב והיוצר מגלריה נתיש, הוא העתק מדויק ומרהיב של עץ שקדייה במלוא פריחתו. עץ השקדייה נישא לגובה של כ- 3 מטר ולענפיו רותכו למעלה מ- 1,500 פרחי שקד. העץ כולו עשוי בעבודת יד בנפחים ונפחות ברזל, הצבוע בטכניקה ייחודית השומרת על אותנטיות הברזל ומרקמו הטבעי.

בכיכר הסובבת את את הפסל נשתלו פרחים שונים, כשהבולט ביניהם הוא הורד הדמשקאי, שהיה נפוץ בנס ציונה בעת הקמתה. על אחת המדרכות שמסביב לכיכר הוצב סלע מאבן ירושלמית עליו הוטבעו שמות עשרת המשפחות הראשונות בעיר, כשלצד כל שם צויין שנת התיישבותם בוואדי אל חנין.

הפסל נתרם לתושבי נס ציונה על ידי שניים מבני משפחת צאצאי הביל”ויים שלמה יפה וגולדה מילוסלבסקי, אשר היו השניים למניין המתיישבים בוואדי אל חנין.

נציג משפחת התורמים, יעקב פלדמן (87), יליד נס ציונה משנת 1922, מספר על מקור הרעיון למיצב הפיסולי: “המתיישבים הראשונים בוואדי אל חנין ניסו כוחם בגידולים שונים על שטח המתפרס על כ- 500 דונם של אדמה צחיחה וביניהם כרמים וטבק. משגידולים אלו לא צלחו, ניטעו עצי שקד אשר החזיקו מעמד עד סוף מלחמת העולם השנייה. אנו מצאנו לנכון להציב במקום עץ שקד, אשר מהווה סמל לחקלאות הראשונית במקום”.

פלדמן, מספר כי הרעיון לשתול ורד דמשקאי עלה מסיפור שהתגלגל במשפחתו שנים ארוכות ולפיו, בשנת 1898, בעת ביקורו הראשון של בנימין זאב הרצל בארץ, פקד זה את ביתה של גולדה מילוסבלסקי, אשר כיבדה אותו בזר פרחי ורדים דמשקאים.

את שיתוף הפעולה עם האמן ישראל פרימו, מגדיר פלדמן כפורה במיוחד:
“המשפחה מלאת התפעלות מעבודתו האמנותית של היוצר ישראל פרימו. שנים רבות חיפשנו דרך להנציח את מורשתם של מייסדי העיר נס ציונה והיום אנו נפעמים מהתוצאה”.

אודות גלריה נתיש, יוצרים עיצוב פונקציונאלי ואמנות

גלריה נתיש, השוכנת בנס ציונה, עוסקת מאז 1986 בעיצוב ויצירות אמנות ופיסול, ריהוט ייחודי, גופי תאורה, מעקות, חפצי נוי, יודאיקה ועוד. ייחודה וכוחה של נתיש הינו השילוב בין עיצוב פונקציונאלי לאמנות, כאשר הנגיעה לצורפות ניכרת בכל עבודות הגלריה. בגלריה אולם תצוגה ענק ובו יצירות המציגים את תכלית יכולות הגלריה.

ישראל פרימו -האמן, המעצב והיוצר שמאחורי גלריה נתיש,

ישראל פרימו, האמן, המעצב והיוצר שמאחורי גלריה נתיש עוסק בעיצוב אמנותי רחב. כוחו וייחודו של פרימו הינו השימוש בטכניקות אמנותיות השאובות מעולם הצורפות ונפחות ברזל מסורתית, הבאה לידי ביטוי ביצירות מקוריות וייחודיות של תכשיטים סביבתיים. התפיסה האמנותית של פרימו, אינה שאובה מן האקדמיה, אלא נקייה, מנותקת מתבניתיות ואינה כפופה למסגרות ולנורמות מקובלות. עבודותיו בעלות חשיבה מקורית עם נוכחות ייחודית ושונה, בעלות אופי עיצובי נועז ודרמתי לצד עבודות אחרות בעלות שקיפות, רכות ואווריריות.

לצד פרויקטים פרטיים עוסק פרימו בעיצוב והקמת פרויקטים מיוחדים, כגון: פיסול במרחב הציבורי, עיצוב מבנים ציבוריים, עיצוב מסעדות, בתי קפה ובארים, אולמות, משרדים ועוד.
עבודות פיסול רבות של פרימו מוצבות בערים שונות ברחבי הארץ וביניהן: נס ציונה, רחובות, ראש העין, חולון, חדרה, בת ים, באר שבע, פתח תקווה, אשדוד, טבריה, יבנה, ים המלח ועוד.