מעקות- משמעות עיצובית וההשלכה לבית

מעקות- משמעות עיצובית וההשלכה לבית
אחד האלמנטים הבולטים כיום בעיצוב הבית הם מעקות. מעקה שתוכנן בקפידה, יכול להוסיף הרבה מאוד חן ויופי לבית.

המעקה הוא חלק מהתשתית הבסיסית הקבועה של הבית לאורך שנים רבות. על כן, רצוי וחשוב לתכנן את המעקה שיהיה בעיצוב ובאיכות מעולה שישמר לאורך שנים.

מעקות בבית, הופכים לאלמנטים בעלי מסה כבדה ונוכחות משמעותית. העיצוב של הבית הופך להיות מוגבל בצרכים הכרחיים של המעקה ובדרך זו או אחרת זה משפיע על אופי הבית. מעקות יכולים להשתלבכאלמנט משלים לגרם המדרגות ולחלל הבית או להוות אלמנט מנוגד ועוצמתי. לכן, מעקות מחייבים תכנון מקצועי מוקפד המכיל בתוכו בטיחות ועיצוב שישתלבו עם הקונספט הכללי של הבית.

מה אומר התקן?
התקן אומר שמעקה חייב להיות בעל שלבים אנכיים: שהמרווחים בין ניצב לניצב יהיו כאלה, שכדור קשיח בקוטר 10.5 ס”מ לא יוכל לעבור דרכם וכדור קשיח בקוטר 12.5 ס”מ לא יוכל לעבור בין הקושרת התחתונה של המעקה לבין המדרך.
גובה מעקה צריך להיות בין 95 ס”מ ל- 105 ס”מ, למעט לאורך מהלך המדרגות ( החלק המשופע), שם גובהו צריך להיות לפחות 90 ס”מ . הגובה נמדד מהמקום שיכול לשמש מדרך רגל.

מעקה תיקני עם ניצבים אנכיים נחשב למעקה “עמוס”. ניתן לעצב את המעקה התקני בעיצוב וסגנון שיראה כאלמנט אוורירי, מעניין וייחודי ולשלב בתוכו את הכורח הבטיחותי.
ברוב הבתים מעדיפים מעקות מעוצבים בזרימה אופקית ואוורירית ובעיצובים אמנותיים כיד הדמיון – כשהדגש הוא על עיצוב ויופי המעקה- איש המקצוע חייב ליידע את הלקוח בתקן ובמשמעותו.

א. בחירת מעקות צריכה להתבצע עוד בשלבים המוקדמים של בניית הבית:
רצוי להתקין את המעקות בבית בשלב הסופי של הבניה או השיפוץ, לפני הפוליש והכניסה לבית.

ב. סוג החומר- עוביים: בעת בחירת המעקה יש לשים דגש לסוג החומר ממנו בנוי המעקה, כגון עובי החומר ואופן חיזוק המעקה לקיר או לגרם המדרגות.
רצוי שעובי העמודים יהיו בקוטר של 20 מ”מ. עובי הקושרות- מינימום 14 מ”מ. ניצבים כ- 12 מ”מ. מאחז יד – עובי מומלץ כ- 34 מ”מ ומעלה.

  • מאחזי יד – מעץ מלא או ברזל – רצוי שיהיה בעובי מתאים לאחיזה נוחה.

ג. צביעת המעקה

  • יש לוודא שצביעת המעקה תיעשה מצבעים איכותיים כמו, צבע יסוד אפוקסי דו רכיבי למניעת החלדה וצבע עליון אפוקסי – מה שנקרא- צבעי מכוניות הנשמר לאורך זמן.
  • לגוון צבע המעקה יש משמעות לא פחות חשובה מדוגמת המעקה. צבע יכול להעצים את המעקה ולתת דגש חזק ודרמתי בעיצוב הכללי ומנגד גוון הצבע יכול להשקיט ולעדן את המעקה, שזה המצב המומלץ בדרך כלל.

ד. חיבורי המעקה את המעקות רצוי לקבע מחוץ למדרגות ולא על המדרגות:

  •  חיבור המעקה לקיר יציב וחזק ונקי יותר.
  • התקנת מעקות על המדרגות עצמן מצמצמים את רוחב המדרגות .