הרהיטים של שנות האלפיים - גופי תאורה

עיצוב הבית הוא תחום שלם שכולל בתוכו ריהוט, צבעים על הקירות, אביזרי נוי, תאורה ואריחים לרצפות. אבל גם אם בחרתם, למשל, לעצב את הבית בסגנון אקלקטי, שהמהות שלו היא תערובת של סגנונות, עדיין צריך להיות קו אחיד שמחבר בין הפריטים. מוזיאון אילנה גור מציג רהיטים ייחודיים מעוררי השראה שיוסיפו עושר והדר לבית שלכם, או יעוררו בכם השראה לעצב את הבית בסגנון שלא תראו בשום מקום אחר.

כיצד להתאים גופי תאורה לבית?
אם בעבר הייתם שואלים ישראלים אודות התאמת גופי תאורה לבית, לבטח רבים מהם היו מתייחסים לתאורת פלורסנט מרכזית בכל חלל, ללא שום קשר לאופן השימוש בו ורמת השימוש הנדרשת ממנו. גופי תאורה מעוצבים נחשבו ל"מוצר מותרות" או פריווילגיה, ונחשבו אוונגרדיים ביחס לדירת שיכון טיפוסית. אך הזמנים השתנו, וכיום כולנו מחפשים לא רק את הפריט, שיאיר לנו את החלל, אלא גם את הפריט המעוצב, שיספר את הסיפור שלו, ויבטא את הסגנון האישי של הדרים במרחב.

שימושים מרכזיים בגופי תאורה
לגופי תאורה ישנם מספר שימושים מרכזיים בחללים השונים של הבית:
במטבח, נדרש גוף תאורה מרכזי, אשר יאיר את כל החלל, מעבר לכך, מומלץ לשלב גוף תאורה משני, אשר יאיר את משטחי העבודה, ויאפשר עבודה נוחה יותר. אם פינת האוכל ממוקמת במטבח או בין המטבח לחלל המגורים המרכזיים מומלץ לשלב מעליה או מצדדיה גופי תאורה בעלי עיצוב מעניין בשילוב עבודות פרזול ונפחות אומנותית ליצירת עומק ועניין.

בחלל הרחצה והשירותים מומלץ לשלב גופי תאורה מרכזיים לצד גופי תאורה דקורטיביים מעל מראות, או כפס תאורה גבוה, שמצליח להפוך חלל סטנדרטי לחלל יוקרתי. התחושה תמיד תהיה נעימה יותר, כשהחלל מואר. בחללי השינה, קיימת התייחסות מאוד ספציפית לתאורה, שכן דווקא במקום זה נדרשת זהירות עם תאורה בעלת עוצמה גבוהה מדי. אחרי הכל, גופנו נדרש לסביבה חשוכה יחסית על מנת להפריש את הורמוני השינה ולאותת לגוף להרפות ולהאט את הקצב. ועדיין על אף צורכו של הגוף, רובנו נשמח לקרוא ספר, או לבצע פעילות שקטה בטרם "נכבה את היום" במקרה זה שילוב של גופי תאורת קיר לצד המיטות או בפינות הישיבה יעניקו מענה הולם לצורך. אם בחללי השינה משולבת פינת עבודה, רצוי לחזק אף את השטח הסמוך אליה בתאורת קיר ולא בתאורת תקרה, שעשויה להפריע יותר מאשר להועיל.

פיזור התאורה בחלל
פיזור התאורה בחלל הוא עיקרון חשוב, אשר ממחיש את הצורך ביצירת חללים הרמוניים. הימנעו מלהסתפק בגוף תאורה מרכזי אחד, שבאופן טבעי את הפעילות לשטח מצומצם, ונסו לשלב בין 2-3 גופי תאורה, שיפוזרו בחלל, תחת פונקציות ספציפיות, ויצליחו לפזר את הפעילות לאורכו ולרוכבו.

כיצד לבחור גופי תאורה למרחב?
השתמשו בגופי תאורה משולבים, תאורת צד, תאורת קיר, תאורת תקרה, שנהנים מאלמנט אחד מזהה, זוהי יכולה להיות עבודת נפחות מעניינת, עבודת פרזול יוצאת דופן, גוון זהה או החומר ממנו הם מורכבים, ותיהנו מתוצאה הרמונית, אקלקטית ומקורית.

חזרה למאמרים

הצטרפו לרשימת תפוצה

נשמח לעדכן אתכם ביצירות ופעילויות חדשות שלנו. אנא מלאו את הפרטים למטה: